Országos I. helyezés a Lehoczky János Környezeti Emlékversenyen

A Solton május 14-15-én megrendezett XVII. Lehoczky János Komplex Környezeti Emlékverseny a Kárpát-medencében elnevezésű megmérettetésen a Mórahalmi Móra Ferenc Általános iskola tanulói kimagasló eredményt értek el. A csapat tagjai voltak: Ábrahám Csenge 7. Fodor Kata és Kószó Hedvig 8. osztályos tanulók.
Milyen út vezetett a sikerhez?
Nagy szorgalommal, sok időt ráfordítva készültek a diákok az elméleti megmérettetésre. A verseny ismeretanyaga az élet ajándékaival: a talaj-, víz- és a levegővédelemmel, a hazai és a távoli tájak védett területeivel, valamint a nemzetközi környezet- és természetvédelmi egyezményekkel foglalkozott.
A felkészülés legizgalmasabb része azonban a lakóhelyi környezet értékei, problémái, a problémákra való megoldási javaslatok keresése és a lakóhely életének fenntarthatósága körüli vizsgálódás volt.
Igazi kihívás és kaland volt ez pedagógusnak és tanulónak egyaránt.
Mivel gazdagodtak a résztvevők a felkészülés során?
Sok-sok elméleti tudással.
Prezentációt készítettek a kornistárnicsról, ami a 2018-as év vadvirága. Ennek érdekében sokat túráztak, felkeresték a Csipak-semlyék nevű védett területet, ahol ősszel díszlik ez a növény.
Szituációs játék keretében mutatták be, hogy milyen nagy probléma lakóhelyükön a levegőszennyezés.
Terepi jegyzőkönyvet készítettek a Bite-szék, mint élőhely egy hónap alatti változásáról, amiről szintén túrák során gyűjtötték az adatokat.
Ökológiai vizsgálat keretében bizonyították, hogy a hirdetésekkel népszerűsített tisztítószerek helyett mennyivel hatékonyabb, olcsóbb és környezetkímélőbb az ecet, a mosószappan és a mosószóda.
Kutatómunkát végeztek a lakóhelyük fenntarthatóságot szolgáló tevékenységeiről, megoldásairól. Az eredményt plakáton „népszerűsítették”.
A sorokat olvasó meggyőződhetett, hogy a produktumok, tevékenységek több tantárgyon átívelő sokoldalú tehetségfejlesztő, „szabadidős” program részei. A sikerhez azonban a diákok, a tanárok és a szülők együttműködésére volt szükség.
Köszönjük!