logo-1055837458.png

 

Pontok, számok, kategóriák. De vajon mi a jelentésük? Mekkora súllyal bírnak?

A minősítés annyit jelent, hogy a Magyar Fúvószenei Szövetség elnöke két kijelölt elnökségi taggal zsűrit alkotva meghallgatja az adott fúvószenekart. A nyilvános hangverseny után különböző kritériumok alapján pontozza a produkciót 0-tól 20 pontig. Figyelik a tiszta játékot, a karmester és a zenekar összhangját, a zenekar műsor közbeni viselkedését (!), a műsorválasztás helyességét, azt, hogy mennyire felel meg a zenekar technikai szintjének, valamint a karmester és a zenekar technikai felkészültségét. Ezek összetett dolgok, melyek komoly felkészülést jelentenek a minősítő hangverseny előtti hetekben, a koncerten pedig maximális koncentrációt. Nehezítette a zenekart az összpontosításban az a tudat is (a minősítő tényén és tétjén kívül), hogy az ezen az estén készült felvételt CD-n is rögzíteni kívántuk.

Aki ismeri a Magyar Fúvószenei Szövetség hagyományait, az tudja, hogy egy zenekar az első minősítésén általában ezüst értékelést kap. Miért kaptunk mi mégis Kiemelt Aranyat? Talán azért, mert mindenki lelkiismeretesen készült, otthon is gyakorolt? Vagy azért, mert a zsűri is érzékelte azt a hatalmas szimpátiát, amivel a közönség kísérte a koncertet? Lehet. Én mégis azt gondolom, hogy az igazán döntő az volt, hogy nagyon meg akartuk mutatni. Nem azt, hogy milyen kiválóak vagyunk, vagy, hogy lám! ilyen nehéz darabokat is magas színvonalon tudunk játszani! Azt akartuk megmutatni, hogy ez a maroknyi lelkes csapat a szinte lehetetlenre is vállalkozik. Mert a minősítés kötelez. Mi most már a "Kiemelt Arany" kategóriások vagyunk! Ennél már nem adhatjuk alább!

1992-ben a Művészeti Iskola alakulásakor az egyik kiemelt célkitűzésként az szerepelt, hogy a valamikori Levente-zenekari hagyományokat élesszük újra. Reméljük, hogy ezt a célt elértük és akik akkor bíztak bennünk, azok most büszkék erre a Fúvószenekarra.. Elsősorban azokra a fiatalokra, akik a középiskola, főiskola, vagy éppen a munka mellett szakítanak időt, hogy hétről hétre együtt zenéljenek. Csak úgy a maguk örömére.

Richard Wagner egy helyen azt írta: "?az igazi művészetet a legteljesebb szabadság és csakis a legteljesebb szabadság hozhatja létre, sohasem parancs, vagy rendelet?."

2002 február 23-án a Mórahalmi Alapfokú Művészeti Iskola Fúvószenekara igazi művészetet hozott létre. Reméljük, mindannyiunk örömére!

Vastag István

(Mórahalmi Körkép 2002. március)

Weboldalainkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére.  Részletes leírás